Månadsbrev för mars
Våren bjuder än en gång på massor av evenemang! ÅKE ordnar en svensk träff för svenskspråkiga biblioteksanställda: ”Åkes träff om läsfrämjande” på Tammerfors huvudbibliotek Metso den 17 mars kl. 9–14.45. Dagens tema är seniortjänster i biblioteksarbetet. Smakbitar ordnas igen fredagen den 28 mars kl. 10.
Vi har skickat en inbjudan till AKEpampas gemensamma Teams-kanal. Via kanalen informerar vi om aktuella frågor inom vårt område och erbjuder våra utvecklingsteam en plattform för gemensam diskussion och utveckling. På den gemensamma plattformen kan alla biblioteksanställda i regionen se AKEpampas utbildningar och evenemang i kalendern och själva reservera det material som vi lånar ut. Det går också lätt att kommunicera med varandra över kommun- och nätverksgränserna. Vi uppdaterar fortsättningsvis utbildningsinformationen även på vår webbplats, men i den gemensamma kalendern kan ni fylla i ert eget biblioteks evenemang, så att ni får synlighet även utanför er egen kommun och får dela med er av era idéer till andra bibliotek. Reserveringskalendern hittar du i teamets mapp, där du kan fylla i dina egna reserveringar och alla medarbetare kan se vilka lådor som är lediga eller var de befinner sig. Transporten av lådorna ordnas fortfarande via AKEpampas.
Vi hoppas att alla biblioteksanställda ansluter sig till den gemensamma Teams-plattformen. Om du ännu inte har anmält dig, kan du göra det genom att skicka e-post till kai.lehtinen(at)vaasa.fi.
Musikteamet inleder året med ett gemensamt projekt där man försöker hitta evenemangsformat som gör det möjligt att tillhandahålla mångsidiga musiktjänster vid både större och mindre bibliotek. Projektet fortsätter under 2026 och finansieras av AKEpampas.
Seniorpampas får besök av Marjut Hepokangas, som berättar om sitt projekt inom seniortjänsterna.
AKEpampas år 2024 i siffror såg ut så här: Vi ordnade 2 närutbildningar och 32 distansutbildningar och evenemang, i vilket ingår våra egna utbildningar samt utbildningar och webbinarier via Liboppi och ÅKE. Av utbildningarna och evenemangen hölls 24 på finska, 6 på svenska och 3 på båda språken. I utbildningarna och evenemangen deltog sammanlagt 969 biblioteksanställda, medan massboktipsen nådde 5 665 skolelever. I utvecklingsgrupperna deltog 283 biblioteksanställda och våra podcast-avsnitt spelades upp 109 gånger.
I mars firas biblioteksdagen den 19 mars och det blir en riktig samlingsmånad. Vi ordnar en utbildning om samlingsarbete och magasinering den 12 mars kl. 9–11. Länk till utbildningen. VAKE och AKE-biblioteken har tillsammans utvecklat en samlingsdag, som kan ses live på Bibliotekskanalen den 25 mars.
Mars månads podcast-avsnitt: Biblioteket ur den kommunala beslutsfattarens synvinkel. Sanna Bondas diskuterar med Ida Jousmäki bland annat om biblioteksdagen och om kommunalvalets roll för biblioteksbesluten. Du kan lyssna på avsnittet här.